Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Objawy głodu u noworodka i niemowlęcia                                                                                                                                                     
Wczesne objawy głodu 

 

Niemowlęta mogą się z nami komunikować za pośrednictwem określonych zachowań. Pobyt wspólny matki z nowo narodzonym dzieckiem na jednej sali w szpitalu ma m.in. na celu obserwację własnego dziecka i naukę jego języka. Noworodek i niemowlę komunikuje się z nami płaczem, mimiką i gestami. Każda mama wie, że niemowlę może płakać z różnych powodów. Co innego oznacza ciche kwilenie a zupełnie co innego głośny krzyk. Ważne by mama umiała rozpoznać u swojego dziecka tzw. wczesne objawy głodu. Płacz to późna oznaka głodu. Dziecko głośno płaczące z głodu trudno jest przystawić do piersi. Dlatego nie należy dopuszczać do pojawienia się tego późnego objawu głodu, tylko na etapie wczesnych objawów głodu przystawić dziecko do piersi.

 

Wczesnymi objawami głodu są:

  1. Rozglądanie się.

  2. Szukanie piersi, zwłaszcza po nawet delikatnym podrażnieniu policzka.

  3. Wysuwanie języka, mlaskanie, cmokanie.

  4. Niespokojne poruszanie rączkami i nóżkami.

  5. Wkładanie paluszków i rączek do buzi.

  6. Jeśli dziecko nie zacznie być karmione, zaczyna płakać.

 

Czy każdy płacz oznacza głód

 

Nie każdy płacz oznacza głód i potrzebę karmienia. Małe dziecko komunikuje się z nami płaczem. Płaczem może mówić do nas, że ma pełną pieluszkę, ma kolkę, potrzebuje bliskości. Ale płaczem może nam mówić , że boli go brzuszek bo jest przekarmiane. Jakiś czas temu zostałam poproszona na wizytę lekarską do dziecka płaczącego. W czasie wizyty, niespełna 4 tygodniowa dziewczynka z objawami nasilonej kolki głośno krzyczała a jej  mama  próbowała wielokrotnie podać dziecku butelkę pełną modyfikowanego mleka, choć wcześniej dokładnie wyjaśniłam rodzicom przyczyny krzyku, sposób postępowania I KONIECZNOŚĆ OGRANICZENIA OBJĘTOŚCI PODAWANEGO DZIECKU MLEKA. Dziewczynka zaczynała ssać butelkę, uspokajała się dosłownie na kilkanaście sekund, po czym głośny krzyk pojawiał się. Dziewczynka przybrała około 1,4 kg w ciągu 3 tygodni. W domu wszyscy byli zadowoleni z szybkich przyrostów masy ciała. Nietrudno się domyslić, że kolka jelitowa i przekarmianie, zwłaszcza mieszanką modyfikowaną, to mieszanka prawdziwie wybuchowa, która będzie nasilała objawy bólowe u dziecka. 


A zatem bardzo ważne: NIE KAŻDY PŁACZ OZNACZA GŁÓD I KONIECZNOŚĆ KARMIENIA DZIECKA.

 

Przeczytaj także Wskaźniki skutecznego karmienia piersią

                           Wpływ karmienia piersią na stan zdrowia kobiety

                           Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania

                           Otyłość u dzieci karmionych piersią – odległe konsekwencje

                           Czy można przekarmić dziecko karmione wyłącznie piersią

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objawy głodu u noworodka i niemowlęcia

07 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655