Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Szczepionka BCG ( Bacillus Calmette-Guérin) została opracowana we Francji przez Alberta Calmette’a oraz Camille’a Guerina. Naukowcy ci wyizolowali szczep bakterii od chorej na gruźlicę krowy (Mycobacterium bovis) i stworzyli żywą szczepionkę zawierającą osłabione bakterie. Po raz pierwszy zastosowano ją w roku 1921, kiedy to podano ją doustnie niemowlęciu, w którego rodzinie występowały osoby chore na gruźlicę. Od tego czasu na świecie podano ponad 4 miliardy dawek szczepienia na gruźlice. W Polsce produkcję szczepionki BCG rozpoczęto w 1924 roku w Państwowym Zakładzie Higieny. Szczepienie BCG chroni nie tylko przed gruźlicą ale również w ograniczonym zakresie przed trądem, choć nie jest wykorzystywana w zapobieganiu trądu. Zaobserwowano również, że szczepienie BCG wykazuje skuteczność w leczeniu wczesnych postaci raka pęcherza moczowego i jelita grubego. Nieoczekiwanie wraz z nastaniem pandemii koronawirusa zaobserwowano, że populacje szczepione szczepionką BCG łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem.
Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych (PSO) oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienie przeciwko gruźlicy z zastosowaniem szczepionki BCG jest obowiązkowe dla noworodków w dowolnej dobie hospitalizacji związanej z narodzinami. Zgodnie z kalendarzem szczepień noworodek powinien zostac zaszczepiony przed wypisem do domu.
Tuż po śródskórnym podaniu szczepienia BCG u większości dzieci tworzy się białawy bąbel o średnicy 7–10 mm, który znika po kilku minutach.
Nakłucie śródskórne do podania szczepienia przeciw gruźlicy
Początek szczepienia przeciwko gruźlicy
Tworzenie się białawego bąbla w czasie szczepienia przeciwko gruźlicy
Białawy bąbel tuż po zakończeniu szczepienia przeciwko gruźlicy
U 95% zaszczepionych ludzi po prawidłowym, śródskórnym podaniu szczepionki BCG, po około 2–5 tygodniach w miejscu wstrzyknięcia pojawia się naciek z pęcherzykiem zawierającym ropną wydzielinę. W literaturze można znaleźć doniesienia o powstającym nacieku i pęcherzyku nawet po około 30 tygodniach od szczepienia. Następnie pęcherzyk pęka tworzy się owrzodzenie, które później przysycha i goi się pod strupkiem. Strup odpada zwykle po 8–10 tygodniach ale może goić się nawet do 5 miesięcy od pojawienia się. W części przypadków dochodzi do zropienia owrzodzenia. Prawie u 95% szczepionych powstaje biało-różowa blizna o średnicy do 6–8 mm. U 1–2% zaszczepionych osób rozwija się zapalenie okolicznych węzłów chłonnych, w niektórych przypadkach ropne, które ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.
Owrzodzenie po szczepieniu BCG
Ropień po szczepieniu BCG
Przeczytaj też Jakie choroby nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia dziecka
Czy w czasie karmienia piersią mogę zostać zaszczepiona
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655