Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Odczyn po szczepieniu BCG - czy wymaga szczególnego postępowania                                                                                                                                                 
Odczyn po szczepieniu BCG

 

Szczepionka BCG ( Bacillus Calmette-Guérin) została opracowana we Francji przez Alberta Calmette’a oraz Camille’a Guerina. Naukowcy ci wyizolowali szczep bakterii od chorej na gruźlicę krowy  (Mycobacterium bovis) i stworzyli żywą szczepionkę zawierającą osłabione bakterie. Po raz pierwszy zastosowano ją w roku 1921, kiedy to podano ją doustnie niemowlęciu, w którego rodzinie występowały osoby chore na gruźlicę. Od tego czasu na świecie podano ponad 4 miliardy dawek szczepienia na gruźlice. W Polsce produkcję szczepionki BCG rozpoczęto w 1924 roku w Państwowym Zakładzie Higieny. Szczepienie BCG chroni nie tylko przed gruźlicą ale również w ograniczonym zakresie przed trądem, choć nie jest wykorzystywana w zapobieganiu trądu. Zaobserwowano również, że szczepienie BCG wykazuje skuteczność w leczeniu wczesnych postaci raka pęcherza moczowego i jelita grubego. Nieoczekiwanie wraz z nastaniem pandemii koronawirusa zaobserwowano, że populacje szczepione szczepionką BCG łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem.

 

Szczepienie przeciwko gruźlicy w polskim Programie Szczepień Ochronnych

 

Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych (PSO) oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienie przeciwko gruźlicy z zastosowaniem szczepionki BCG jest obowiązkowe dla noworodków w dowolnej dobie hospitalizacji związanej z narodzinami. Zgodnie z kalendarzem szczepień noworodek powinien zostac zaszczepiony przed wypisem do domu.

 

Ewolucja odczynu po szczepieniu BCG

 

Tuż po śródskórnym podaniu  szczepienia BCG u większości dzieci tworzy się białawy bąbel o średnicy 7–10 mm, który znika po kilku minutach. 

Szczepienie przeciwko gruźlicy - nakłucie śródskórne

Nakłucie śródskórne do podania szczepienia przeciw gruźlicy

 

Początek szczepienia przeciwko gruźlicy

Początek szczepienia przeciwko gruźlicy

 

Tworzenie się białawego bąbla w czasie szczepienia przeciwko gruźlicy

Tworzenie się białawego bąbla w czasie szczepienia przeciwko gruźlicy

 

Białawy bąbel tuż po zakończeniu szczepienia przeciwko gruźlicy

Białawy bąbel tuż po zakończeniu szczepienia przeciwko gruźlicy

 

U 95% zaszczepionych ludzi po prawidłowym, śródskórnym podaniu szczepionki BCG, po około 2–5 tygodniach w miejscu wstrzyknięcia pojawia się naciek z  pęcherzykiem zawierającym ropną wydzielinę. W literaturze można znaleźć doniesienia o powstającym nacieku i pęcherzyku nawet po około 30 tygodniach od szczepienia. Następnie pęcherzyk pęka tworzy się owrzodzenie, które później przysycha i goi się pod strupkiem. Strup odpada zwykle po 8–10 tygodniach  ale może goić się nawet do 5 miesięcy od pojawienia się. W części przypadków dochodzi do zropienia owrzodzenia.  Prawie u 95% szczepionych powstaje biało-różowa blizna o średnicy do 6–8 mm. U 1–2% zaszczepionych osób rozwija się zapalenie okolicznych węzłów chłonnych, w niektórych przypadkach ropne,  które ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.

 

Owrzodzenie  po szczepieniu BCG

 

Ropień po szczepieniu BCG

 

Przeczytaj też Jakie choroby nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia dziecka

 

                       Czy w czasie karmienia piersią mogę zostać zaszczepionaPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Odczyn po szczepieniu na gruźlicę - czy wymaga szczególnego postępowania 

21 lipca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655