Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Przynajmniej 30–40% przypadków raka u mężczyzn i ponad 60% raka u kobiet ma związek z nieodpowiednim odżywianiem się, w którym główną rolę pełnią tłuszcze pochodzące z diety.
Kluczowym w naszym odżywianiu jest zawartość kwasów omega 3 i omega 6, w szczególności wzajemny stosunek tych kwasów w naszej diecie.
Kwasy omega 3 to te „dobre” kwasy.
W życiu płodowym uczestniczą w budowie mózgu i siatkówki oka.
Obniżają stężenie „złego” LDL cholesterolu a podwyższają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, tym samym zapobiegają rozwojowi miażdżycy.
Działają przeciwzapalnie.
Podnoszą odporność organizmu.
Obniżają ciśnienie krwi i regulują gospodarkę węglowodanową.
Wykazują korzystny wpływ na skórę, włosy, paznokcie.
Zapobiegają otyłości.
Wykazują korzystny wpływ na zdolności poznawcze.
Zapobiegają nadmiernej krzepliwości krwi.
W prawidłowych stężeniach kwasy omega 6 zapobiegają zakażeniom, zapewniają:
Właściwe gojenie się ran
Odgrywają rolę w produkcji wielu hormonów
Pomagają w prawidłowym metabolizmie kości
Regulują ciśnienie krwi, wpływają korzystnie na prace serca, nerek, układu trawiennego.
By oba rodzaje kwasów tłuszczowych działały korzystnie na nasze zdrowie jest jednak jeden warunek. Kwasy te muszą pozostawać w odpowiednim wzajemnym stosunku. Idealny stosunek między omega 3 a omega 6 to 1:1, dopuszczalny jest 1:5-6, przy czym jedna część to kwasy omega 3 a 5-6 części to kwasy omega 6. Tymczasem stosunek omega 3 do omega 6 w przeciętnej diecie europejskiej wynosi 1:20 a w USA 1:50!
Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie jest dla organizmu oraz dla zdrowia człowieka szkodliwy.
Wykazują działanie prozapalne, czyli nasilają stany zapalne.
Wykazują działanie degeneracyjne w ośrodkowym układzie nerwowym.
Zwiększają ryzyko miażdżycy i nadciśnienia krwi.
Jednym z głównych źródeł kwasów omega 3 i omega 6 są oleje roślinne. Które wybrać by służyły naszemu zdrowiu. Wybierajmy te, które mają najlepszy stosunek omega 3 do omega 6. Zawartość kwasów omega 3 i omega 6 w tłuszczach przedstawiona jest poniżej.
|
Okazuje się, że nawet masło i smalec mają lepszy stosunek omega 3 do omega 6 niż niektóre oleje roslinne. Bardzo niekorzystny stounek omega 3 do omega 6 mają olej z pestek winogron i olej słonecznikowy. Idealny stosunek ma olej rzepakowy. Unikajmy w naszej kuchni olejów z nadmiarem kwasów omega 6 jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Jedzmy ryby. Najbogatszym źródłem kwasów omega 3 jest łosoś atlantycki - wybierajmy dzikiego łososia, nie hodowlanego. Korzystne jest jedzenie sardynek, śledzia atlanyckiego czy popularnego na naszych stołach pstrąga.
Przeczytaj też Dalczego powinniśmy często jeść pomidory i przetwory z pomidorów
Źródło
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655