Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Postępowanie w zadławieniu u dzieci powyżej 12 mż i dorosłych - film                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
 

Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce, do którego może doprowadzić np. szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów czy połknięcie przez dziecko małego przedmiotu. Zadławienie jest stanem zagrożenia życia, z którym można się spotkać na co dzień.

Wczesna pomoc może zapobiec utracie przytomności. Pamiętaj! Udzielając pierwszej pomocy nawet niewprawnie możesz uratować komuś życie! I nawet taka niewprawna pomoc jest lepsza od braku pomocy. 

Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub inne ciało obce, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca!

 

Jak postępować przy zadławieniu?

 

Gdy poszkodowany przestał kaszleć, ale jest przytomny należy:

  • pochylić poszkodowanego do przodu,

  • 5 x energicznie uderzyć w okolicę międzyłopatkową.

  • Gdy uderzenie nie pomaga zastosować tzw. chwyt Heimlicha (Uwaga!!! Nie stosować wobec kobiet w ciąży):

  • pochylić poszkodowanego,

  • objąć rękoma kładąc jedną część na nadbrzuszu (pod mostkiem),

  • drugą ręką objąć zaciśniętą pięść,

  • i energicznie pociągnąć do wnętrza i ku górze.

  • Jeśli powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie 999 lub 112.

  • Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy rozpocząć reanimacje!

 

Źródło

https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-postepowania-w-przypadku-zadlawien/Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Postępowanie w zadławieniu u dzieci powyżej 12 mż i dorosłych - film

11 sierpnia 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655