Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Pozycje do karmienia - film                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Pozycje do karmienia piersią

Prawidłowa technika karmienia piersią warunkuje skuteczne pobieranie pokarmu przez dziecko. Dziecko niewłaściwie przystawione do piersi nie ssie efektywnie a u matki może dojść do szeregu powikłań związanych z nieskutecznym opróżnianiem piersi, aż do zahamowania laktacji. Właściwa pozycja do karmienia to taka pozycja, która jest wygodna dla matki, nie powoduje obciążenia jednej partii mięśni i umożliwia właściwe przystawienie dziecka do piersi.

Cechy prawidłowego przystawienia do piersi:

 • Matka siedzi (lub leży) wygodnie, jest zrelaksowana, oparta.
 • Dziecko zwrócone jest do ciała matki brzuszkiem.
 • Główka dziecka znajduje się na wysokości piersi matki, nie skręca się w stronę piersi matki, linia przeprowadzona przez ucho, ramie i biodro dziecka jest prosta.
 • Broda i nosek noworodka i małego niemowlęcia dotykają do piersi.
 • Pierś podana jest chwytem C, U lub chwytem „kanapki” . Chwyt „kanapki” polega na delikatnym spłaszczeniu piersi i nakierowaniu jej do buzi dziecka. Chwyt nożycowy inaczej zwany papierosowym (pierś jest podtrzymywana między palcem wskazującym i środkowym) nie jest rekomendowany ze względu na duże ryzyko ucisku przewodów mlekowych i utrudnionego wypływu pokarmu.
 • Nie ma potrzeby uciskać piersi by ułatwić oddychanie dziecku. Szeroki i płaski nosek umożliwi oddychanie nawet bardzo wtulonemu w pierś matki dziecku.

 

Podstawowe pozycje

Pozycja leżąca na boku

Pozycja wybierana często przez matki, ponieważ umożliwia wypoczynek w czasie karmienia. Z tego powodu wykorzystywana jest do karmień nocnych. Preferowana również w pierwszych dniach po porodzie.

Cechy:

 • Matka wygodnie leży, ramię opiera o podłoże, nie podpiera się na ręce, głowa oparta jest na poduszce.
 • Dziecko zwrócone jest swoim brzuszkiem do brzucha matki, leży bezpośrednio na łóżku lub jest oparte o ramię matki.
 • Główka dziecka leży naprzeciwko piersi matki
 • Można ustabilizować pozycję dziecka zrolowanym kocykiem położonym za plecami.
 • Dla poprawy wygody matki, matka może włożyć poduszkę między kolana
 • Matka nie przyciąga piersi do dziecka, lecz przystawia dziecko przybliżając je do piersi.

 

 

Pozycja klasyczna

Pozycja klasyczna jest najczęściej wybierana przez matki, choć początkowo prawidłowe przystawienie dziecka może być trudniejsze, ze względu na ograniczone możliwości manewrowania główką dziecka.

Cechy:

 • Dziecko leży na przedramieniu matki, główka oparta jest w zgięciu łokciowym matki.
 • Matka przedramieniem podtrzymuje plecy dziecka, dłonią pośladki.
 • Kręgosłup i głowa dziecka pozostają w jednej linii.
 • Główka dziecka leży naprzeciwko piersi a usta naprzeciwko brodawki.

 

Pozycja krzyżowa

Pozycja wykorzystywana do nauki przystawiania dziecka do piersi ze względu na możliwość dużej kontroli główki dziecka. Pozycja rekomendowana również w przypadki dzieci z niskim napięciem mięśniowym, wcześniaków, dzieci z trudnościami w ssaniu.

Cechy:

 • Matka podtrzymuje dziecko ręką przeciwną do piersi, którą aktualnie karmi, dłonią podtrzymuje główkę dziecka a przedramieniem jego plecy.
 • Należy unikać podtrzymywania karku dziecka ponieważ chwyt za kark stymuluje reakcję odginania się u dziecka.

 

Pozycja spod pachy czyli futbolowa

Jest to pozycja, która zalecana jest podobnie jak krzyżowa, u dzieci z trudnościami w ssaniu i wcześniaków. Również u matek z dużym biustem, po cięciu cesarskim, z trudno uchwytnymi brodawkami. Pozycja umożliwia dobrą kontrolę główki dziecka.

Cechy:

 • Brzuszek dziecka skierowany jest do boku matki, nóżki dziecka są pod jej pachą.
 • Matką podtrzymuje dłonią główkę dziecka a przedramieniem plecy.

 

Pozycja biologiczna (na jednym z filmów nazwana odchyloną)

Pozycja stosowana bezpośrednio po porodzie, stymuluje dziecko do pełzania i samodzielnego uchwycenia brodawki. Polecana w pierwszym okresie laktacji, ponieważ siła grawitacji pomaga we właściwym uchwyceniu brodawki. Wykorzystywana również bezpośrednio po porodzie, stymuluje dziecko do pełzania i samodzielnego uchwycenia brodawki. U matek z szybkim wypływem pokarmu zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się dziecka.

 • Matka pozostaje w pozycji półleżącej na plecach lub półsiedzącej.
 • Dziecko leży na matce wzdłuż jej ciała lub skośnie.
 • Matka podtrzymuje dziecko przedramieniem lub dłońmi.
 • Ramiona matki powinny być podparte poduszkami lub zrolowanym kocem

 

 

 

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Pozycje do karmienia - film

16 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655