Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

      Częstym powodem zgłaszania się rodziców do lekarza jest problem z oddaniem stolca przez niemowlęta w pierwszym półroczu. Niemowlęta przed oddaniem stolca prężą się, napinają, robią się czerwone, stękają a nawet czasami płaczą.

Wg. rodziców tych niemowląt, oddanie stolca sprawia dziecku duży wysiłek. Ale mimo tego dziecko oddaje w końcu luźny stolec. Zachowanie takie, określane jako dyschezja niemowlęca, często przez rodziców interpretowane jest jako zaparcia lub kolka.Według tzw. Kryteriów Rzymskich III dotyczących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, dyschezja niemowlęca jest zdefiniowana jako napinanie ciała i głośny płacz przez co najmniej 10 minut przed oddaniem miękkiego stolca u dziecka w wieku poniżej 6 miesięcy. Trudności w oddaniu stolca najczęściej spowodowane są niedojrzałością czynnościową przewodu pokarmowego. W czasie oddawania stolca dziecko napina mięśnie tłoczni brzucha i równoczesnie zaciska mięsień okrężny odbytu, zamiast go rozluźnić i w tym samym czasie próbuje oddać stolec.  Objaw ten ustępuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach, nie świadczy o żadnym stanie chorobowym i jest niegroźny, choć może być uciążliwy, dla dziecka. Rodzice często pomagają niemowlętom w takich sytuacjach w oddawaniu stolca poprzez wkładanie końcówki termometru do odbytu dziecka Takie postępowanie nie jest rekomendowane ponieważ może uszkodzić śluzówkę odbytu a nawet może dojść do przedziurawienia odbytu. Ponadto takie postępowanie zaburza wykształcenie się prawidłowego odruchu wypróżniania się dziecka.

 

      Dyschezja występuje zarówno u dzieci karmionych piersią jak i mieszanką modyfikowaną. Nie wymaga leczenia. Od zaparć dyschezję różni to, że dyschezja występuje w pierwszym półroczu życia, zaparcia częściej w drugim półroczu życia ziecka. Stolec w dyschezji niemowlęcej jest miękki, w zaparciach twardy. Częstość dyschezji u dzieci karmionych piersią nie różni się od częstości deschezji u dzieci karminych mieszankami modyfikowanymi podczas gdy zaparcia występują częściej u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi. Dyschezja nie wymaga terapii a zaparcia wymagają.

 

Problemy z oddaniem stolca przez małe niemowlęta - dyschezja niemowlęca

11 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655