Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Problemy z oddaniem stolca przez małe niemowlęta - dyschezja niemowlęca                                                                                                                                                     
Co to jest dyschezja niemowlęca

 

 Częstym powodem zgłaszania się rodziców do lekarza jest problem z oddaniem stolca przez niemowlęta w pierwszym półroczu. Niemowlęta przed oddaniem stolca prężą się, napinają, robią się czerwone, stękają a nawet czasami płaczą.

Wg. rodziców tych niemowląt, oddanie stolca sprawia dziecku duży wysiłek. Ale mimo tego dziecko oddaje w końcu luźny stolec. Zachowanie takie, określane jako dyschezja niemowlęca, często przez rodziców interpretowane jest jako zaparcia lub kolka.Według tzw. Kryteriów Rzymskich III dotyczących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, dyschezja niemowlęca jest zdefiniowana jako napinanie ciała i głośny płacz przez co najmniej 10 minut przed oddaniem miękkiego stolca u dziecka w wieku poniżej 6 miesięcy. Trudności w oddaniu stolca najczęściej spowodowane są niedojrzałością czynnościową przewodu pokarmowego. W czasie oddawania stolca dziecko napina mięśnie tłoczni brzucha i równoczesnie zaciska mięsień okrężny odbytu, zamiast go rozluźnić i w tym samym czasie próbuje oddać stolec.  Objaw ten ustępuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach, nie świadczy o żadnym stanie chorobowym i jest niegroźny, choć może być uciążliwy, dla dziecka. Rodzice często pomagają niemowlętom w takich sytuacjach w oddawaniu stolca poprzez wkładanie końcówki termometru lub rurek windi do odbytu dziecka Takie postępowanie nie jest rekomendowane ponieważ może uszkodzić śluzówkę odbytu a nawet może dojść do przedziurawienia odbytu. Ponadto taka codzienna stymulacja zaburza wykształcenie się prawidłowego odruchu wypróżniania się dziecka.

 

      Dyschezja występuje zarówno u dzieci karmionych piersią jak i mieszanką modyfikowaną. Nie wymaga leczenia. Od zaparć dyschezję różni to, że dyschezja występuje w pierwszym półroczu życia, zaparcia częściej w drugim półroczu życia dziecka. Stolec w dyschezji niemowlęcej jest miękki, w zaparciach twardy. Częstość dyschezji u dzieci karmionych piersią nie różni się od częstości deschezji u dzieci karminych mieszankami modyfikowanymi podczas gdy zaparcia występują częściej u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi. Dyschezja nie wymaga terapii a zaparcia wymagają.

 

Przeczytaj też  Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci. Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Problemy z oddaniem stolca przez małe niemowlęta - dyschezja niemowlęca

11 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655