Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u małych dzieci                                                              

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u niemowląt

 

Brak szacunku dla dziecka, głupota, niepotrzebne zadawanie bólu z własnej próżności, małe dziecko nie będzie tego pamiętać. Takie i wiele innych komentarzy można przeczytać w zwiazku z przekłuwaniem uszu u niemowląt  i małych dzieci. Komentarze są skrajnie różne. Wynika to ze skrajnie różnych poglądów na ten temat. Jest wiele zwolenniczek wczesnego przekłuwania uszu, ale nie brakuje też przeciwników. Argumenty obu stron są również skrajnie różne, od obaw o zdrowie dziecka po argument szybkiego zapominania bólu u małego  dziecka. 

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem przekłuwania uszu u dzieci, które nie mogą wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Dziecko jest niezależnym bytem. O naruszeniu ciągłości ciała, które nie służy zachowaniu zdrowia lub profilaktyce, powinno móc samo zdecydować. Podobne stanowisko prezentuje Amerykańska Akademia Pediatriii, która zaleca by z przekłuciem uszu wstrzymać się do momentu, kiedy pielęgnacją miejsca po przekłuciu dziecko będzie mogło zająć się samo.  Chociaż o przekłuciu uszu rodzice mogą zdecydować w każdym wieku dziecka, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca by wstrzymać się z przekłuwaniem uszu przynajmniej do wykonania kompletu szczepień  w pierwszych 12 miesięcach życia, czyli do 2 roku życa.  Amerykanie uważają, że ryzyko zakażenia w sytuacji prawidłowo wykonanego zabiegu jest niewielkie, jednak gdy dziecko samo będzie mogło zająć się kolczykami i miejscem przekłucia, ryzyko zakażenia jest niższe.

 

Jak pielęgnować miejsce po przekłuciu uszu

 

Jeśli zdecydujesz się przekłuć uszy u swojego dziecka, Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje w pierwszym tygodniu przemywanie miejsca przekłucia 2-3 razy dziennie alkoholem lub nakładanie maści antybiotykowej 2 x dziennie. Zaleca również obracanie kolczyka raz dziennie ale bez wyjmowania go przez 4 do 6 tygodni po przekłuciu. Należy uważać na sygnały świadczące o zaczynającej się infekcji jak bół, obrzęk, zaczerwienienie czy nadmierne ocieplenie płatka usznego. By zmniejszyć ryzyko alergii na nikiel, po przekłuciu uszu należy założyć złote  kolczyki. Kolczyki stalowe zawierają nikiel,którego obecność może zwiększyć ryzyko powstania alergii na nikiel. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wykonanie przekłucia uszu w warunkach aseptycznych, przez odpowiednio przeszkoloną osobę. 

 

Jakie ryzyko niesie za sobą przekłucie uszu 

 

1. Najczestszym powikłaniem jest zakażenie. Zakażenie może być miejscowe, dotyczyć tylko płatka ucha, ale przy dużych zaniedbaniach higienicznych w trakcie przekłuwania, może nawet dojść do infekcji ogólnoustrojowej, a nawet sepsy. 

2. Kolejnym powikłaniem są keloidy czyli bliznowce. Przekłuwania uszu należy unikać zwłaszcza u osób, u których w rodzinie występowały nieestetyczne bliznowce. Amerykańka Akademia Pediatrii rekomenduje przekłuwanie uszu przed ukończeniem 11 roku życia lub w ogóle, ponieważ po 11 roku życia ryzyko bliznowców wzrasta. 

3. Krwawienie. 

4. Alergie kontaktowe.

5. Pourazowe łzawienie, które występuje częściej w przypadku wiszących kolczyków.

6. Zniekształcenie płatka usznego, występuje częściej w przypadku wiszących kolczyków.

 

Ból - czy na pewno dziecko szybko zapomina

 

Małe dziecko odczuwa ból podobnie jak dzieci starsze i dorośli. W większości przypadków pamięć bólu jest ulotna. Jednak są dzieci, dla których traumatyczne doznanie związane z przekłuciem uszu może pozostać długo w pamięci i nawet wywołać zaburzenia zachowania. Nie zapomnę dwojga dwuletnich dzieci, które po wykonaniu usg brzucha przez mało delikatnego lekarza (zabieg mimo wszystko niebolesny!!!) zaczęły panicznie bać się kontaktów z personelem medycznym. Pamiętajmy, małe dziecko nie rozumie faktu, że ból związany z przekłuwaniem uszu jest jednorazowy. Nałożenie się traumatycznego doświadczenia związanego z przekłuciem uszu na krytyczny okres rozwoju dziecka, może dopowadzić do zachowań lękowych trwających jeszcze długo po wygojeniu się rany po przekłuciu. 

 

Mów prawdę dziecku

 

Jestem zwolennikiem tłumaczenia i wyjaśniania dziecku co go czeka i dlaczego ma być tak, a nie inaczej. Zastanów się jak wytłumaczysz dziecku, że chcesz go narazić na ból. Czy na pewno upodobanie w zdobienu się kolczykami  będzie podzielało Twoje dziecko, gdy dorośnie. Twoje dziecko i tak jest najpiękniejsze na świecie. Czy potrzebujesz kolczyków, by było jeszcze piękniejsze. Czy warto narażać na ból i na ewentualne powikłania własne dziecko,  by na osobach postronnych  z powodu kolczyków robiło "większe wrażenie". 

 

Źródło

1. Marta Fijałkowska, Paweł Pisera ,Anna Kasielska ,Bogusław Antoszewski: Should we say NO to body piercing in children?" , International Journal of Dermatology 2011;50:467-469

2. Joshua E. Lane, Jennifer L. Waller and Loretta S. Davis: Relationship Between Age of Ear Piercing and Keloid Formation, Pediatrics 2005; 115: 1312

  

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u małych dzieci

29 maja 2020