Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Czy niemowlęta powinny pić soki

 

Sok to produkt, który zawiera w 100% wsad owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Sok może być wyciśnięty bezpośrednio ze świeżych owoców lub warzyw lub może zostać wyprodukowany z zagęszczonego soku. Natomiast napój czy nektar to produkty, które oprócz soku zawierają inne składniki jak woda, cukier, słodziki czy substancje smakowe.

Napoje i nektary nigdy nie były i zapewne nie będą rekomendowane w diecie niemowlęcia. Dlatego wpis będzie dotyczył wyłącznie soków.

Głównym składnikiem soku jest woda i węglowodany. Wartość odżywcza soku jest inna (mniejsza) niż wartość odżywcza całego owocu. Przede wszystkim sok zawiera dużo mniejsze ilości błonnika, który obecny jest w całych owocach.

Amerykańska Akademia Pediatrii (APP) w maju 2017 roku ogłosiła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom.

Jak podkreśla AAP spożywanie soków nie wiąże się z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi w porównaniu ze spożywaniem owoców, soki nie odgrywają także kluczowej roli w zdrowej, zbilansowanej diecie dzieci.

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje nie wprowadzanie soków do diety dziecka w wieku poniżej 12 mieiąca życia, chyba, że istnieją wskazania zdrowotne do podawania soków u niemowląt. 

 

Dlaczego wg APP nie należy stosować soków w diecie niemowlat

 

  1. Ponieważ soki bardzo łatwo i szybko się wypija często w nadmiernych ilościach przez co istnieje ryzyko zmniejszenia ilości spożywanego mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego na rzecz soków i w rezultacie zbyt małej podaży białek, tłuszczów, witamin i minerałów w diecie rozwijającego się dziecka.
  2. Istnieje związek pomiędzy dużym spożyciem soków a zaburzeniami odżywiania i ograniczeniem wzrastania u dzieci.
  3.  Nie wolno podawać soków przed snem ze względu na ryzyko próchnicy.
  4. Zagrożeniem jest również zwiększone ryzyko próchnicy zębów u dzieci związane z ekspozycją na duże ilości węglowodanów. Można natomiast zachęcać niemowlęta do spożywania całych owoców w postaci przecieru lub musu.  
  5. Nadmiar soków może powodować wzdęcia i bóle brzucha oraz biegunki tzw. czynnościowe wynikające z procesów fermentacyjnych.
  6. Jeśli istnieją wskazania medyczne do podawania soków, należy używać do tego zwykłych kubeczków a nie butelek i łatwych do przenoszenia kubkó niekapków, które pozwlalają na sączenie soku przez cały dzień. Takie nawyki mogą zakłócać odczuwanie głodu i sytości przez co sprzyjają zaburzeniom odżywiania oraz znacznie wydłużają ekspozycję zębów na cukry zawarte w sokach, co z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. .

Pokrycie zapotrzebowania na płyny u niemowląt powinno pochodzić wyłącznie z mleka , mieszankin modyfikowanej lub wody.

 

A zatem w diecie dziecka poniżej 12 mż

całe owoce tak

soki nie

 

Przeczytaj też Czy słodzenie miodem jest zdrowsze od słodzenia cukrem

                       Dopajanie niemowląt

 

Źródło

Opracowanie na podstawie: Heyman MB, Abrams SA, AAP SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, AAP COMMITTEE ON NUTRITION. Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics 2017;139:e20170967.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Soki w diecie niemowląt wg zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

23 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655