Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

Sok to produkt, który zawiera w 100% wsad owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Sok może być wyciśnięty bezpośrednio ze świeżych owoców lub warzyw lub może zostać wyprodukowany z zagęszczonego soku. Natomiast napój czy nektar to produkty, które oprócz soku zawierają inne składniki jak woda, cukier, słodziki czy substancje smakowe.

Napoje i nektary nigdy nie były i zapewne nie będą rekomendowane w diecie niemowlęcia. Dlatego wpis będzie dotyczył wyłącznie soków.

Głównym składnikiem soku jest woda i węglowodany. Wartość odżywcza soku jest inna (mniejsza) niż wartość odżywcza całego owocu. Przede wszystkim sok zawiera dużo mniejsze ilości błonnika, który obecny jest w całych owocach.

Amerykańska Akademia Pediatrii (APP) w maju 2017 roku ogłosiła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom.

Jak podkreśla AAP spożywanie soków nie wiąże się z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi w porównaniu ze spożywaniem owoców, soki nie odgrywają także kluczowej roli w zdrowej, zbilansowanej diecie dzieci.

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje nie wprowadzanie soków do diety dzieci w wieku poniżej

12 mż chyba, że istnieją wskazania zdrowotne do podawania soków u niemowląt.

 

Dlaczego wg APP nie należy stosować soków w diecie niemowląt?

  • Ponieważ soki bardzo łatwo i szybko się wypija często w nadmiernych ilościach  przez co istnieje ryzyko zmniejszenia ilości spożywanego mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego na rzecz soków i w rezultacie zbyt małej podaży białek, tłuszczów, witamin i minerałów w diecie rozwijającego się dziecka.

 

  • Istnieje związek pomiędzy dużym spożyciem soków a zaburzeniami odżywiania i ograniczeniem wzrastania u dzieci.
  • Nie wolno podawać soków przed snem  ze względu na ryzyko próchnicy.

 

  • Zagrożeniem jest również zwiększone ryzyko próchnicy zębów u dzieci związane z ekspozycją na duże ilości węglowodanów. Można natomiast zachęcać niemowlęta do spożywania całych owoców w postaci przecieru czy musu.

 

  • Nadmiar soków może powodować wzdęcia i bóle brzucha oraz biegunki tzw. czynnościowe wynikające  z procesów fermentacyjnych.

 

  • Jeśli istnieją wskazania medyczne do podawania soków, należy używać do tego zwykłych kubeczków a nie butelek i łatwych do przenoszenia kubkó niekapków, które pozwlalają na sączenie soku przez cały dzień. Takie nawyki mogą zakłócać odczuwanie głodu i sytości przez co sprzyjają zaburzeniom odżywiania oraz znacznie wydłuzają ekspozycję zębów na cukry zawarte w sokach, co z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. .

 

  • Pokrycie zapotrzebowania na płyny u niemowląt powinno pochodzić wyłącznie z mleka ludzkiego, mieszanki modyfikowanej  lub wody.

 

A zatem w diecie dziecka poniżej 12 mż

całe owoce tak

soki nie

 

Nowe zalecenia AAP wskazują, że 100% świeży, przecierowy  sok owocowy, spożywany w ramach dobrze zbilansowanej diety może stanowić zdrową cześć diety dzieci, ale dopiero powyżej 1 roku życia. Objetość konsumowanego soku powinna zależeć od wieku dziecka i powinna być ograniczana do:

1. 120 ml (1/2 kubeczka) u dzieci między 1. a 3. rokiem życia

2. 120-160 ml (1/2-3/4 kubeczka) u dzieci w wieku 4-6 lat

3. do 200 ml u dzieci w wieku między 7. a 18. rż. 

 

Źródło:

Opracowanie na podstawie: Heyman MB, Abrams SA, AAP SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, AAP COMMITTEE ON NUTRITION. Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics 2017;139:e20170967.

 

 

Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

23 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655