Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Informacje ogólne

 

Porady online i telefoniczne

 

Spis treści bloga

 

Pandemia koronawirusowa zamroziła wiele działów gospodarki. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, zamroziła również ochronę zdrowia. Przez  ostatnie miesiące pacjent mógł liczyć najczęściej wyłącznie  na poradę online. Ochrona zdrowia zaczęła funkcjonować tak, jak gdyby większość chorób nagle przestała nękać ludzkość, a jedyną boloczką zdrowotną stał się COVID-19. Koronawirus odroczył nie tylko terapię i diagnostykę wielu schorzeń ale również profilaktykę chorób zakaźnych. Szczepienia przez  dłuższy czas zostały wstrzymane przez Główny Inspektorat Sanitarny.  To spowodowało, że po ich odmrożeniu, rodzice zaczęli mieć wątpliwości, czy w obecnej koronawirusowej rzeczywistości, wizyta w POZ w celu zaszczpienia dziecka jest bezpieczna. Codzienne raporty  o liczbie zarażonych i zgonów z powodu COVID-19 zrobiła swoje. Wiele osób owładnęła pandemia lęku, lęku przed koronawirusem i ochroną zdrowia, która wg przekazywanych wielokrotnie  komunikatów, stała się głównym źródłem zakażeń koronawirusem. Mimo odmrożenia szczepień ochronnych, nadal wielu rodziców zastanawia się czy wizyta w POZ w celu zaszczepienia dziecka  jest bezpieczna. Codziennie odbieram telefony z zapytaniem co robić. Szczepić, czy wstrzymać się ze szczepieniem. Jeśli wstrzymać to na jak długo.  

 

Drodzy Rodzice.

 

Koronawirus najprawdopodobniej zostanie z nami jeszcze  długo. Wirus ten stosunkowo łatwo rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. Nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby dawać nadzieję na to, że koronawirus zniknie z naszej codzienności przed kolejnym sezonem infekcyjnym związanym z porą roku jesienno-zimową. Szczepionki na koronawirusa nie ma i raczej przed jesienią taka szczepionka nie pojawi się. Podobnie jest z lekiem, który miałby potwierdzoną skuteczność w leczeniu COVID-19. Ogłaszane w mediach metody leczenia są cały czas w fazie badań. Żadna z terapii nie została uznana jako ta skuteczna w leczeniu COVID-19. A zatem wstrzymanie się ze szczepieniami nic nie da. Koronawirus nie zniknie z naszejgo otoczenia w najbliższym czasie. Dlatego bezwzględnie należy w sezonie letnim wykonać jak najwięcej wizyt szczepiennych. Wstrzymanie się ze szczepieniem nie daje żadnej gwarancji, że za miesiąc czy  dwa nie będzie koronawirusa. Najprawdopodobniej będzie nadal. Dlatego wstrzymanie się ze szczepieniem spowoduje jedynie brak uodpornienia na choroby zakaźne inne niż COVID-19 i zwiększone ryzyko zachorowania dziecka na schorzenia objęte profilatyką szczepienną. Kolejnym zagrożeniem będzie konieczność wykonania zaległych wizyt szczepiennych w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to każda wizyta w POZ będzie wiązała się z możliwością zakażenia się dziecka wieloma wirusami powodującymi infekcje  górnych dróg oddechowych, być może również COVID-19. . Dlatego nie jest w interesie dziecka wstrzymywanie się ze szczepieniami. Szczepmy dzieci, póki jest ciepło, póki nie ma grypy i innych zakażeń typowych dla jesieni i zimy. W nieskończoność nie możemy wstrzymywać szczepień. Wiosna i lato to najlepszy czas na wizyty w POZ związane z koniecznością realizacji kalendarza szczepień.

 

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka, udzielam pomocy medycznej w  ramach  odpłatnych teleporad  lub wizyt domowych

 

 

Szczepić czy nie szczepić w nowej koronawirusowej rzeczywistości- radzi pediatra

14 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655