Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Trądzik noworodkowy występuje u około 20% noworodków, częściej obserwuje się zmiany u chłopców. Najczęściej pojawia się około 3-4 tygodnia życia dziecka, choć zmiany trądzikowe mogą być obecne już przy urodzeniu. W przeważającej większości przypadków przebieg schorzenia jest łagodny, nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu 6-12 tygodni. Rzadko trądzik niemowlęcy trwa dłużej niż 12 tygodni.
Gruczoły łojowe pozostają pod bezpośrednią kontrolą hormonów, a najważniejsze z tych hormonów są androgeny. Uważa się, że zmiany trądzikowe w okresie noworodkowym rozwijają się pod wpływem androgenów matczynych przechodzących przez łożysko od matki do płodu oraz hormonów wytwarzanych przez noworodka (w okresie noworodkowym nadnercza mają budowę płodową i produkują zwiększone ilości androgenów nadnerczowych, które mogą spowodować trądzik). W okresie noworodkowym i niemowlęcym fizjologicznym zjawiskiem jest również nadmierna praca gruczołów łojowych, typowa dla wieku dorosłego, która normalizuje się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia w związku z zanikiem gruczołów łojowych u niemowląt.
Wykwity trądzikowe występują zazwyczaj symetryczne na twarzy, najczęściej występują na policzkach, brodzie i powiekach ale mogą też występować na owłosionej skórze głowy. Podstawowym wykwitem w trądziku noworodkowym są zaskórniki zamknięte występujące w postaci białych wykwitów. Rzadziej mogą być obecne zaskórniki otwarte czyli czarne tzw. wągry lub zmiany zapalne w postaci grudek i krostek.
Trądzik niemowlęcy na policzkach
Trądzik noworodkowy na policzkach
Trądzik noworodkowy na czole i skórze owłosionej
Trądzik noworodkowy na policzkach i skórze owłosionej
Trądzik na twarzy i skórze owłosionej u 6 tygodniowego dziecka.
Trądzik u 5 tygodniowego niemowlęcia
Trądzik u 5 tygodniowego dziecka
Trądzik noworodkowy z reguły ustępuje samoistnie wraz z zanikiem gruczołów łojowych w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Przy dużym nasileniu zmian, przedłużonym utrzymywaniu się zmian lub gdy rodzicom trudno zaakceptować zmiany na twarzy dziecka, do leczenia można włączyć preparat erytromycyny w żelu stosowany 2 razy dziennie. Można dodatkowo razem erytromycyną stosować preparaty z cynkiem lub talkiem (np. Vitella-Zn). Oprócz preparatów gotowych można stosować leki recepturowe np:
Pastae Zinci 30,0
Lekobaza ad 100,0
MDS: na zmiany skórne 2 x dziennie
W przypadkach bardzo nasilonych zmian gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektu, konieczne może okazać się podanie ogólne erytromycyny.
Należy unikać preparatów zawierających oleje mineralne.
Podsumowując
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy to łagodny stan, który w przeważającej większości przypadków nie wymaga żadnego leczenia. W tych przypadkach czas to najlepszy lek. Przy nasilonym trądziku można wykorzystać preparaty pielęgacyjne na bazie cynku lub talku. W cięższych stanach stosuje sie erytromycynę miejscowo. W przypadkach bardzo nasilonych zmian gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektu, konieczne może okazać się podanie ogólne erytromycyny. Nie powinno się stosować na skórę z trądzikiem emolientów na bazie olejów mineralnych.
Z życzeniami zdrowia dla Maluszków
Doktor Marzena
Źródło
Katsambas A.D., Katoulis A.C., Stavropoulos P.: Acne neonatorum: a study of 22 cases. Int. J. Dermatol., 1999; 38 (2): 128–130
Zaenglein A.: Acneiform and Sweat Gland Disorders. (W:) Eichenfield L., Frieden I., Mathes E.: Neonatal and infant dermatology. 3rd ed. London, ElServier, 2015
Chodorowska G., Bartosińska J., Michalak-Stoma A.: Trądzik dziecięcy – obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa. Standardy Medyczne Pediatria, 2013: 2 (t.10)
Ruszkowska L., Olechowska M.: Trądzik noworodkowy i niemowlęcy. Dermatologia Dziecięca, 2015: 5/1
Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Atopowe zapalenie skóry i pokrzywka, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013, ss. 117-118.
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655