Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L] Trądzik noworodkowy - czy wymaga leczenia-wyjaśnia pediatra                                                      

 

 

 

 

Trądzik noworodkowy występuje u około 20% noworodków, częściej obserwuje się zmiany u chłopców. Najczęściej pojawia się około 3-4 tygodnia życia dziecka, choć zmiany trądzikowe mogą być obecne już przy urodzeniu. W przeważającej większości przypadków przebieg schorzenia jest łagodny, nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu 6-12 tygodni. Rzadko trądzik niemowlęcy trwa dłużej niż 12 tygodni.

 

Dlaczego u dziecka pojawił się trądzik noworodkowy lub  niemowlęcy

 

Gruczoły łojowe pozostają pod bezpośrednią kontrolą hormonów, a najważniejsze z tych hormonów są androgeny. Uważa się, że zmiany trądzikowe w okresie noworodkowym rozwijają się pod wpływem androgenów matczynych przechodzących przez łożysko od matki do płodu  oraz hormonów wytwarzanych przez noworodka (w okresie noworodkowym nadnercza mają budowę płodową i produkują zwiększone ilości androgenów nadnerczowych, które mogą spowodować trądzik). W okresie noworodkowym i niemowlęcym fizjologicznym zjawiskiem jest również nadmierna praca gruczołów  łojowych, typowa dla wieku dorosłego, która normalizuje się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia w związku z zanikiem gruczołów łojowych u niemowląt.

 

Jak wygląda trądzik noworodkowy i niemowlęcy

 

Wykwity trądzikowe występują zazwyczaj symetryczne na twarzy, najczęściej występują na policzkach, brodzie i powiekach ale mogą też występować na owłosionej skórze głowy. Podstawowym wykwitem w trądziku noworodkowym są zaskórniki zamknięte występujące w postaci białych wykwitów. Rzadziej mogą być obecne zaskórniki otwarte czyli czarne tzw. wągry lub zmiany zapalne w postaci grudek i krostek.

 

Trądzik niemowlęcy na policzkach 

Trądzik niemowlęcy na policzkach 

 

Trądzik noworodkowy na policzkach

Trądzik noworodkowy na policzkach

 

Trądzik noworodkowy na czole i skórze owłosionej

Trądzik noworodkowy na czole i skórze owłosionej

 

Trądzik noworodkowy na policzkach i skórze owłosionej

Trądzik noworodkowy na policzkach i skórze owłosionej

 

Trądzik na twarzy i skórze owłosionej u 6 tygodniowego dziecka. 

 

Trądzik na twarzy i skórze owłosionej u 6 tygodniowego dziecka. 

 

Trądzik niemowlęcy u 5 tygodniowego dziecka

Trądzik u 5 tygodniowego niemowlęcia 

 

Trądzik niemowlęcy u 5 tygodniowego dziecka

Trądzik u 5 tygodniowego dziecka 

 

Czy trądzik noworodkowy i niemowlęcy wymaga leczenia

 

Trądzik noworodkowy z reguły ustępuje samoistnie wraz z zanikiem gruczołów łojowych w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Przy dużym nasileniu zmian, przedłużonym utrzymywaniu się zmian lub gdy rodzicom trudno zaakceptować zmiany na twarzy dziecka, do leczenia można włączyć preparat erytromycyny w żelu stosowany 2 razy dziennie. Można dodatkowo razem erytromycyną stosować preparaty z cynkiem lub talkiem (np. Vitella-Zn). Oprócz preparatów gotowych można stosować leki recepturowe np:

Pastae Zinci 30,0

Lekobaza ad 100,0

MDS: na zmiany skórne 2 x dziennie

 

W przypadkach bardzo nasilonych zmian gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektu, konieczne może okazać się podanie ogólne erytromycyny.

 

Czego unikać w pielęgnacji skóry z trądzikiem

 

Należy unikać preparatów zawierających oleje mineralne.

 

Podsumowując

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy to łagodny stan, który w przeważającej większości przypadków nie wymaga żadnego leczenia. W tych przypadkach czas to najlepszy lek. Przy nasilonym trądziku można wykorzystać preparaty pielęgacyjne na bazie cynku lub talku. W cięższych stanach  stosuje sie erytromycynę miejscowo. W przypadkach bardzo nasilonych zmian gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektu, konieczne może okazać się podanie ogólne erytromycyny. Nie powinno się stosować  na skórę z trądzikiem emolientów na bazie olejów mineralnych. 

 

Z życzeniami zdrowia dla Maluszków

 

Doktor Marzena

 

Źródło

  1. Katsambas A.D., Katoulis A.C., Stavropoulos P.: Acne neonatorum: a study of 22 cases. Int. J. Dermatol., 1999; 38 (2): 128–130

  2. Zaenglein A.: Acneiform and Sweat Gland Disorders. (W:) Eichenfield L., Frieden I., Mathes E.: Neonatal and infant dermatology. 3rd ed. London, ElServier, 2015

  3. Chodorowska G., Bartosińska J., Michalak-Stoma A.: Trądzik dziecięcy – obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa. Standardy Medyczne Pediatria, 2013: 2 (t.10)

  4. Ruszkowska L., Olechowska M.: Trądzik noworodkowy i niemowlęcy. Dermatologia Dziecięca, 2015: 5/1

  5. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Atopowe zapalenie skóry i pokrzywka, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013, ss. 117-118.

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy- czy wymagają leczenia-wyjaśnia pediatra

04 czerwca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655