Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Uwaga na paracetamol po spożyciu alkoholu                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

 

Paracetamol i alkohol

 

Paracetamol jest lekiem powszechnie stosowanym w terapii bólu i przy podwyższonej temperaturze ciała. Sprzedawany jest bez recepty. Uważany jest za bezpieczny lek w dawkach stosowanych jako zalecane dawki terapeutyczne. Paracetamol może występować w preparatach jednoskładnikowych lub złożonych. Znajduje się w wielu lekach pod różnymi nazwami. Znajdziemy go w preparatach takich jak Acenol, Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Paracetamol, Panadol, Etopiryna, Coldrex, Fercex, Febrisan i wiele innych. Pacjenci często zażywają pokrewne preparaty nie zdając sobie sprawy, że w każdym z nich może znajdować się paracetamol.

 

Metabolizm paracetamolu

 

Paracetamol metabolizowany jest poprzez sprzęganie go z zresztą kwasu siarkowego i glukuronowego i w wyniku tego procesu powstają nieaktywne metabolity w postaci siarczanów i glukuronianów, które wydalane są z moczem. W przypadku wysycenia szlaków metabolicznych związanych ze sprzęganiem, paracetamol metabolizowany jest do hepatotoksycznego (toksycznego dla wątroby) metabolitu jakim jest N-acetylo-p-benzochinoimina (NAPQI), który ulega natychmiastowemu unieczynnieniu poprzez łączenie z glutationem, związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie. Przedawkowanie paracetamolu prowadzi do wyczerpania ustrojowych zapasów glutationu wątrobowego oraz toksycznego działania NAPQI prowadzącego do śmierci komórek wątroby zwanych  hepatocytami. U osób nadużywających alkohol znacznie większa część paracetamolu niż u osób nie spożywających alkoholu metabolizowana jest do hepatotoksycznej  N-acetylo-p-benzochinoiminy.

 

Bezpieczna dawka paracetamolu

 

  • Osoby zdrowe, nie pijące alkoholu w sposób bezpieczny mogą przyjąć maksymalnie w ciągu dnia 4g ( maksymalnie 8 tabletek po 500mg rozłożonych na całą dobę) paracetamolu,

  • a przy stosowaniu dłuższym niż 3 dni- 2,5 g paracetamolu na dobę (maksymalnie 5 tabletek paracetamolu po 500 mg rozłożonych na całą dobę). .

Zapas glutationu w wątrobie człowieka dorosłego wystarcza zwykle do unieczynnienia toksycznych metabolitów powstających po spożyciu dawki 10 g paracetamolu.

 

Paracetamol a alkohol

 

Paracetamol może być szczególnie niebezpieczny u osób spożywających alkohol, zwłaszcza w sposób przewlekły. Alkohol pobudza wytwarzanie enzymu, który metabolizuje paracetamol do toksycznych dla wątroby metabolitów i nawet w dawkach powszechnie stosowanych jako bezpieczne może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby u osób nadużywających alkohol. Już dobowa dawka 6g paracetamolu u osób nadużywających alkohol może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Nawet jednorazowe spożycie większej ilości alkoholu i zażycie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Uważa się, że jeżeli zażyło się paracetamol, to bezpieczne spożycie alkoholu może nastąpić dopiero po 3 godzinach. Należy bezwzględnie unikać przyjmowania paracetamolu po spożyciu alkoholu.

 

Paracetamol u dzieci

 

Paracetamol u dzieci jest bezpieczny ponieważ dzieci w ogóle lub prawie w ogóle nie metabolizują paracetamolu do hepatotoksycznych metabolitów. Stąd paracetamol może być w sposób bezpieczny podawany dzieciom w dawkach zalecanych jako terapeutyczne.

 

Źródło

Interakcje leków przeciwbólowych stosowanych samodzielnie przez ratownika medycznego z alkoholem Autor: Wojciech Krzyżak Promotor: dr hab. n. farm. Paweł Paśko. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Ratownictwo medyczne Praca dyplomowa. 1-7

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Uwaga na paracetamol po spożyciu alkoholu

25 lutego 2020