Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Zaburzenia snu u dzieci - koszmary senne i lęki nocne                                                                                                                                                     

 

Regularny sen u dziecka warunkuje prawidłowy rozwój. W miarę dorastania i dojrzewania układu nerwowego dziecko śpi coraz krócej. I tak noworodek potraf przespać nawet 20-22 godziny, półroczne niemowlę śpi około 14 godzin na dobę, a dziecko nastoletnie śpi około 8-9 godzin. Istnieją jednak znaczące różnice w potrzebie snu. Są dzieci, które śpią znacznie dłużej lub krócej niż wynikałoby to ze średniego dla wieku zapotrzebowania na sen. Wiele dzieci zasypia szybko ale wielokrotnie w ciągu nocy dzieci takie potrafią wybudzić się. Istnieje wiele rzeczy, które mogą obudzić dziecko w nocy. W większości przypadków jednak, wybudzają się dzieci bardzo przemęczone lub narażone na stres. Wprowadzenie rytuałów związanych z zasypianiem bardzo pomaga w zapobieganiu problemów związanych z zasypianiem dziecka.

 

Koszmary senne


Koszmary senne to przerażające sny o realistycznej treści, które związane są ze stanem zagrożenia życia śniącego dziecka. Koszmary senne najczęściej zdarzają się w drugiej połowie nocy, kiedy marzenia senne są najbardziej intensywne. Dotyczą głównie dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat i mogą dotyczyć nawet 20-30% tych dzieci. Dzieci mogą obudzić się z płaczem lub strachem, mają silną potrzebę pobytu w otoczeniu bliskich osób i mogą mieć potem problemy z zasypianiem.

 

Koszmary senne występujące okazjonalnie nie mają wpływu na dziecko. Problem powstaje, gdy koszmary senne powtarzają się często i prowadzą do niewysypiania się dziecka upośledzając jego codzienne funkcjonowanie.

 

Przyczyna koszmarów sennych:

 1. Przewlekły stres

 2. Słuchanie i czytanie treści, które wywołują u dziecka lęk.

 3. Oglądanie przerażających scen w telewizji.

 4. Koszmary senne mogą pojawić się również u dziecka, które nie jest narażone na stres i lęk i bytuje w komfortowych dla siebie warunkach. A zatem koszmary senne nie są spowodowane wyłącznie przewlekłym stresem.

 5. Koszmary senne często występują u dzieci z niską samooceną.

 

Co mogą zrobić rodzice, gdy dziecko ma koszmary senne

 1. Idź do swojego dziecka tak szybko, jak to możliwe.

 2. Przytul go.

 3. Zapewnij dziecko, że jesteś przy nim i że nic mu nie grozi.

 4. Zachęć dziecko, aby opowiedziało ci, co wydarzyło się we śnie. Przypomnij mu, że sny nie są prawdziwe.

 5. Pozwól dziecku zapalić światło, jeśli dzięki temu poczuje się lepiej.

 6. Gdy Twoje dziecko będzie gotowe, zachęć je do powrotu do snu.

 7. Sprawdź, czy w pokoju nie ma jakiś przerażających dla dziecka cieni. Jeśli są, usuń je.

 8. W codziennym życiu, staraj się by Twoje dziecko nie słuchało, czytało i oglądało przerażających dla dziecka treści.

 9. Staraj się zapewnić komfort psychiczny dziecku.

 

Koszmary nocne należy  odróżnić od leków nocnych.

 

Nocne lęki 

 

Nocne lęki występują najczęściej u małych dzieci  i dzieci w wieku przedszkolnym i mają miejsce w najgłębszych stadiach snu. Najgłębszy sen występuje

zwykle zaraz po zaśnięciu, często jeszcze przed udaniem się do snu rodziców. Podczas nocnego nocnych lęków dziecko może:

 

 1. Płakać.

 2. Trząść się, pocić się, szybko oddychać.

 3. Może się rzucać, krzyczeć, kopać.

 4. Może nie rozpoznawać rodziców ani nie mieć świadomości, że rodzice są przy nim.

 5. Może próbować odpychać rodziców, jeśli ci próbują przytulić dziecko.

Nocne lęki mogą trwać nawet do 45 minut, choć z reguły są krótsze. Dziecko nie pamięta leków nocnych ponieważ nie jest wybudzone w pełni.

 

Co mogą zrobić rodzice w przypadku lęków nocnych

 1. Zachować spokój – nocne lęki są często bardziej przerażające dla rodzica niż dla dziecka.

 2. Nie próbuj budzić dziecka. Ale mów do dziecka. Możesz spróbować przytulić dziecko, ale jeśli dziecko odpycha Cię, nie próbuj tego robić na siłę.

 3. Upewnij się, że dziecko nie może się zranić. Jeśli dziecko chce wstać z łóżka, powstrzymaj go.

 4. Pamiętaj, że w krótkim czasie dziecko zrelaksuje się i najprawdopodobniej powróci do snu.

 

Porównanie koszmarów nocnych i lęków nocnych:

1: Wiek: Koszmary senne najczęściej wystepują dzieci w wieku przedszkolnym, ale mogą występować nawet u dorosłych. Leki nocne dotyczą dzieci małych i w wieku przedszkolnym ustępują do okresu dojrzewania.

2. Czas występowania: Koszmary senne występująw drugiej połowie nocy, lęki nocne w krótkim czasie po zaśnięciu.

3. Pamięć zdarzenia nocnego: Rano dziecko pamięta koszmar senny, wykazuje całkowita niepamięć lęku nocnego.

4. Objawy pobudzenia u dziecka: W koszmarze nocnym mniej nasilone objawy pobudzenia u dziecka, w lęku nocnym bardziej nasilone objawy pobudzenia u dziecka.

5. Reakcja na dotyk: W koszmarze nocnym dziecko oczekuje bliskości i przytulenia rodzica, w leku nocnym negatywna reakcja na dotyk rodzica, przy próbie przytulenia, dziecko często odpycha rodzica.

 

Jeśli problemy ze snem u Twojego dziecka przedłużają się, porozmawiaj z psychologiem i lekarzem dziecka.

 

Źródło: Sleep Problems in Children (Copyright © 2007 American Academy of Pediatrics, Updated 04/2013)

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

Zaburzenia snu u dzieci - koszmary senne i lęki nocne

07 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655