Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Zapalenie brodawki sutkowej u kobiet karmiących                                                                                                                                                            Polub, udostępnij wpis
Jeśli przydał Ci się wpis, znalazłeś to czego szukałeś, to udostępnij go dalej. Dziękuję.
Zapalenie brodawki sutkowej w czasie karmienia piersią

 

Zapalenie brodawki sutkowej występuje u kobiet karmiących piersią, częściej u tych, które urodziły pierwsze dziecko i nie opanowały jeszcze w pełni sztuki prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Z reguły do zapalenia brodawki sutkowej dochodzi około 2-3 tygodnie od porodu. Wszelkie uszkodzenia brodawki sutkowej mogą stanowić wrota dla wnikających bakterii. Najczęściej zapalenie brodawki sutkowej powoduje gronkowiec złocisty a wrotami zakażenia są wszelkie uszkodzenia brodawki.

Objawy

 • Bardzo silny ból.

 • Obrzęk brzegów brodawki lub całej brodawki.

 • Sączenie się wydzieliny zapalnej z rany.

Leczenie

 • Maści antybiotykowe i płyny dezynfekujące np. na bazie octenidyny stosowane 4-5 razy dziennie przez 5-7 dni. Preparaty te należy zmyć przed przystawieniem dziecka do piersi.

 

Grzybicze zapalenie brodawki sutkowej

Zapalenie grzybicze brodawki sutkowej może być spowodowane obecnością pleśniawek u dziecka, zapaleniem grzybiczym dróg rodnych lub wcześniejszą antybiotykoterapią u matki. Może pojawić się w każdym okresie laktacji. Infekcje drożdżakowe skóry lub błon śluzowych są bardziej prawdopodobne, gdy dochodzi do załamania integralności skóry lub błon śluzowych. Stąd tak ważne w profilaktyce zakażeń brodawki sutkowej prawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Objawy

 • Po okresie bezbólowego karmienia piersią, piekący lub kłujący ból promieniujący w głąb piersi lub w stronę pachy, który może nasilać się w nocy.

 • Ból obecny również miedzy karmieniami.

 • Skóra brodawki wyraźnie zaczerwienione, może być świecąca i łuszcząca.

Higiena osobista

 • Istotne jest unikanie wilgoci, stąd stosuj i wymieniaj często wkładki do biustonosza, wietrz piersi, eksponuj je ale z umiarem na działanie promieni słonecznych, używaj codziennie pranej bielizny osobistej.

 • Często myj ręce.

 • Często pierz ręczniki, a nawet rozważ używanie ręczników jednorazowych.

 • Jeśli używasz laktatora, po każdym użyciu dokładnie wygotuj części laktatora, które dotykały piersi.

 • Wyparzaj zabawki i gryzaki, które dziecko bierze do buzi.

 

 

 

Dieta

 • Jedz jogurty.

 • Unikaj nadmiaru cukru w swojej diecie.

Leczenie

 • Zawsze leczy się matkę i dziecko.

 • U matki miejscowo środek przeciwgrzybiczy 3-4 razy dziennie po karmieniu przez 14 dni. Preparat należy zmyc przezd przystaweniem dziecka do piersi.

 • U niemowlęcia pędzlowanie jamy ustnej środkiem przeciwgrzybiczym przez 14 dni (lek i jego dawkowanie zgodne z zaleceniami lekarza).Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Zapalenie brodawki sutkowej u kobiet karmiących

20 kwietnia 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655