Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Zatkany przewód mlekowy - przyczyny, jak rozpoznać i postępować                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Zatkany przewód (kanalik) mlekowy

 

Karmię piersią już czwarty miesiąc. Dotychczas nie miałam żadnego problemu z piersiami. Tymczasem rano wstałam z twardym bolesnym guzkiem w lewej piersi, skóra nad guzkiem jest zaczerwieniona. Co to jest i jak się tego guzka pozbyć. Proszę o pomoc".

Takie i inne prośby karmiących mam spotyka się często. Na każdym etapie laktacji bowiem może dojść do zaburzeń w przepływie pokarmu przez jeden z przewodów mlekowych, rzadziej wyprowadzających i w efekcie tego do zatkania przewodu mlekowego. To jeden z częstszych problemów spotykanych u kobiet w czasie laktacji. Dochodzi do przepełnienia i znacznego poszerzenia przewodu mlekowego a to z kolei prowadzi do ucisku naczyń włosowatych i miejscowego obrzęku tkanek zrębu gruczołu. Statystycznie częściej do zatkania przewodu mlekowego dochodzi w sezonie zimowym.

 

 

Co prowadzi do zatkania przewodu mlekowego

 

nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi prowadząca do nieefektywnego ssania i niedostatecznego opróżniania piersi,

stosowanie nakładek na piersi,

krótsze karmienie z powodu bolesności brodawek,

zbyt rzadkie karmienia,

nagła zmiana w sposobie postępowania (np. nagłe zmniejszenie częstości przystawiania dziecka do piersi lub skrócenie karmienia)

nadmiernie rozbudzona laktacja (np. przez niepotrzebne!!!!! odciąganie pokarmu po każdym karmieniu), a zatem nie tylko rzadkie karmienia ale również nadmierna     eksploatacja piersi może doprowadzić do zatkania przewodu mlekowego,

ucisk ubrania, biustonosza, palca w czasie nieprawidłowego podtrzymywania piersi (chwyt papierosowy) ucisk torby na gruczoł piersiowy, przygniecenie piersi w czasie     snu na brzuchu lub uraz zewnętrzny (np. forsowny masaż piersi),

stres, przemęczenie, anemia, osłabienie odporności,

asymetrie w napięciu dziecka co powoduje inną efektywność w karmieniu każdej z piersi i może prowadzić do zatykania się kanalika tylko w jednej piersi,

> nagłe odstawienie dziecka od piersi, nagłe i szybkie rozszerzenie diety.

 

Rozpoznanie przyczyny prowadzącej do zatkania przewodu mlekowego jest bardzo ważne, ponieważ pozwala wyeliminować popełniane błędy i uniknąć w przyszłości podobnej sytuacji. Do zatkania przewodów mlekowych najczęściej dochodzi w zewnętrznych kwadrantach piersi.

 

Jak rozpoznać zatkanie przewodu mlekowego:

 

Dotyczy na ogół jednej piersi.

Pokarm wypływa ze zdrowej części gruczołu.

Dziecko ssie i słychać przełykanie, ale ssanie może trwać nieco krócej.

Fragment piersi powyżej miejsca zatkania jest twardszy od pozostałej części gruczołu, zazwyczaj jest bolesny i zaczerwieniony.

Jeśli zatkanie zlokalizowane jest w przewodzie biegnącym tuż pod skórą, wyczuwalny jest guzek spowodowany rozdętym przewodem.

Jeśli zatkanie jest zlokalizowane blisko ujścia przewodu, na brodawce może być widoczna biała plamka. Jest to „korek” z zalegającego pokarmu.

Z reguły schorzeniu nie towarzyszą objawy ogólne, jednak może występować podwyższona temperatura ciała, ale poniżej 38,5 stopnia Celsjusza.

Stan ogólny mamy jest dobry, rzadko schorzeniu towarzyszy lęk, ale zdarza się niepokój z powodu stwierdzonego „guzka” w piersi.

 

Jak postępować w zatkanym przewodzie mlekowym:

 

Należy:

Częściej karmić dziecko z chorej piersi, karmienie należy zaczynać od chorej piersi.

Sprawdzić i ewentualnie skorygować technikę przystawienia dziecka do piersi, opróżniać (poprzez przystawienie dziecka lub laktatorem) jak najczęściej chorą pierś ale nie zaniedbywać piersi drugiej,

Skorygować postępowanie w czasie laktacji

Wyeliminować wszelkie możliwe przyczyny takie, jak ucisk spowodowany biustonoszem, sposób podtrzymywania piersi.

Ułatwić wypływ z zablokowanego fragmentu poprzez ciepłe okłady przed i w czasie karmienia oraz delikatne masowanie chorego fragmentu piersi w czasie karmienia w kierunku brodawki, naprzemiennie z falą wypływu pokarmu. Można brać ciepły prysznic i w czasie prysznica masować chorą pierś w kierunku sutka.

Zmienić pozycję do karmienia, tak aby w czasie ssania bródka lub nosek dziecka były od strony chorego fragmentu,

Ograniczać produkcję mleka w zablokowanym fragmencie gruczołu poprzez zimne okłady po karmieniach (mokre kompresy, lód)

Jeśli doszło do zaczopowywania przewodu wyprowadzającego - wtedy obserwujemy biały czop na brodawce - należy przekłuć sterylną igłą naskórek i ręcznie opróżnić pierś. Mleko w zatkanym przewodzie jest bardzo gęste, stąd mogą wystąpić trudności w opróżnieniu przewodu,

Jeśli powyższe metody zawiodą, można spróbować karmić dziecko w pochyleniu tak by piersi luźno zwisały,

Ewentualnie można rozważyć farmakoterapię w postaci niesterydowe leków przeciwzapalnych takich, jak ibuprofen,

Matka powinna wypocząć.

 

Powikłaniem nieleczonego zatkania przewodu mlecznego jest zapalenie piersi. Jeśli zatykanie się przewodu mlekowego powtarza się ciągle w jednej piersi należy skonsultować się z neurologiem lub fizjoterapeutą. Być może przyczyną jest wstępująca asymetria w napięciu mięśniowym u dziecka prowadząca do nieefektywnego ssania jednej z piersi.

 

Przeczytaj rówież  Zapalenie brodawki sutkowej u kobiet karmiących

                                Zapalenie piersi i ropień piersi w czasie karmienia piersią

                                Obrzęk i zastój pokarmu

                      

 

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

Zatkany przewód mlekowy - przyczyny, jak rozpoznać i postępować

30 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655