Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Zioła uważane są za bezpieczne i chętnie są stosowane w różnych stanach chorobowych. Zioła, zwłaszcza przewlekle stosowane, mogą jednak hamować laktację lub wykazywać potencjalną toksyczność w stosunku do dziecka.
1. Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)
2. Szałwia (Salvia officinalis)
3. Orzech czarny (Juglans nigra)
4. Melisa (Melissa oficinalis)
5. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
6. Szczaw (Rumex)
1. Liście pietruszki (Petroselinum crispum)
2. Oregano (Origanum vulgare)
3. Tymianek (Thymus vulgaris)
1. Podbiał (Tussilago farfara); hepatoksyczne alkoloidy pirolizydyny przenikają do mleka kobiecego
2. Aloes (Aloe barbadensis); przeczyszczające glikozydy antrochinonowe przenikają do mleka matki
3. Liść żywokostu i korzeń (Symphytum officinale); hepatoksyczne alkaloidy pirolizydyny przenikają do mleka matki
4. Rabarbar (Rheum palmatum); potencjalna toksyczność dla niemowlęcia, może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego u dziecka
5. Mącznica lekarska (Arctostaphylos Uva ursi), potencjalnie hepatotoksyczne hydrochinony wydzielane są do mleka matki
6. Piołun - neurotokszyczny, substancje potencjalnie neurotoksyczne mogą przenikac do mleka matki
7. Ogórecznik lekarski (Borago officinalis); hepatotoksyczne alkaloidy pirolozydyny przenikają do mleka matki
8. Żywokost (Symphytum officinale)
9. Liść senesu (Senna alexanddrina)
Zioła hamujące laktację używane są przez kobiety karmiące piersią między innymi w przypadku nadmiernej produkcji mleka, nawału , obrzęku czy odstawiania dziecka od piersi. Działanie hamujące laktację mięty piperzowej zależne jest od zawartości mentolu i nawet cukierki mentolowe czy krople miętowe mogą wykazywać właściwości hamujące laktację.
Nadmierne przyprawianie potraw natką pietruszki również może powodować łagodne działanie hamujące laktację. Do hamowania laktacji można wykorzystac też szałwię czy orzech czarny. Jednak zioła mogą być dla dziecka toksyczne. Np. powszechnie uważany za bardzo zdrowy aloes może wykazywać działanie przeczyszczające na przewód pokarmowy dziecka. Dlatego stosowanie ziół w czasie laktacji nie powinno być długotrwałe i najlepiej by odbywało się pod kontrolą lekarza.
Przeczytaj również Zioła mlekopędne
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655