Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Żywność i napoje, których powinniśmy unikać lub które powinniśmy ograniczać w diecie dziecka                                                                                                                                               

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Żywność i napoje, których należy unikać lub które należy ograniczać  w żywieniu małych dzieci

Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu urozmaiconej diety. Nie ma jednak potrzeby dodawania soli ani cukru do jedzenia dziecka. Istnieją również pokarmy i napoje, które nie są bezpieczne dla Twojego dziecka i inne, które nie są zalecane w diecie dziecka.

Żywność, której należy unikać

Oto przykładowe potrawy i napoje, których nie należy podawać dziecku, ponieważ mogą być szkodliwe:

 • Miód : może powodować poważny rodzaj zatrucia pokarmowego zwany botulizmem u  dziecki poniżej 12 miesiąca życia. Przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia nie podawaj dziecku nie tylko czystego miodu ale również  żadnych pokarmów zawierających miód, w tym jogurtu z miodem,  płatków zbożowych z miodem czy ciastek  z miodem.

 • Niepasteryzowane napoje lub pokarmy (takie jak soki, mleko, jogurt lub sery) : mogą doprowadzić u Twojego dziecka  do ciężkiej biegunki spowodowanej bakterią E.coliNie podawaj dziecku niepasteryzowanych napojów ani pokarmów, takich jak soki, mleko, jogurt lub sery. Mleko niepasteryzowane to mleko surowe albi "prosto od krowy".

 • Mleko krowie : zawiera  zbyt wiele białek i minerałów, aby nerki Twojego niemowlęcia mogły sobie z nimi poradzić, i nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, których potrzebuje Twoje dziecko. Nie podawaj mleka krowiego do 12 miesiąca życia z wyjątkiem niewielkich ilości potrzebnyh do przyzgotowania posiłków. 

 

Żywność, którą należy ograniczać 

Oto wybrane pokarmy, które należy ograniczyć (lub podawać jedynie w małych ilościach) dziecku:

 • Żywność z dodatkiem cukrów: Pokarmy takie jak cukierki, ciasta, ciastka i lody często zawierają dużo cukru. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dodatkowych cukrów.

 • Pokarmy bogate w sól: Pokarmy takie jak niektóre konserwy, przetworzone mięso (takie jak wędliny, kiełbaski, hot dogi, szynka) i mrożonki mogą mieć wysoką zawartość sodu. Niektóre przekąski zawierają dużo sodu. Zawsze sprawdzaj etykiety i wybierj te produkty, ktore mają jak najmniej soli. 

 

Napoje, które należy ograniczać

Oto wybrane, które należy ograniczyć (lub podać w małych ilościach) dziecku:

 • Soki owocowe

  • Przed 12 miesiącem życia: Amerykańska akademia Peditrii  zaleca, aby dzieci nie piły 100% soku przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Nie podawaj niemowlęciu również z dodatkiem soku i substancji słodzących. ałe owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.

  • Po 12 miesiącach: W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy, które piją sok, pediatrzy zalecają maksymlnie 120 ml  lub mniej 100% soku dziennie. Podawaj dziecku  tylko 100% sok owocowy. Nie podawaj napojów takich jak napoje sokowe z dodatkiem substancji słodzących. Całe owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.

 

 • Krowie mleko

  • Gdy Twoje dziecko skończy 12 miesięcy, możesz podwać mu mleko krowie ale w ilości nie przekraczającej 500 ml. Nadmiar mleka krowiego nadmiernie obicąża nerki. Niektórzy eksperci twierdzą, że spożywanie zbyt dużej ilości wzbogaconego w witaminy mleka krowiego może utrudniać organizmowi dziecka wchłanianie potrzebnego żelaza z pożywienia.

 • Napoje gazowane, napoje owocowe, mleczka smakowe lub inne napoje słodzone cukrem

  • Te napoje zawierają dużo dodanych cukrów. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dosładzanych napojów.

Przeczytaj też

Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód?

Kiedy mogę podać swojemu dziecku mleko krowie- wyjaśnia pediatra

 

Źródło

https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/foods-and-drinks/foods-and-drinks-to-limit.htmlPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Żywność i napoje, których  powinniśmy unikać lub które powinniśmy ograniczać w diecie dziecka

17 września 2020