Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu urozmaiconej diety. Nie ma jednak potrzeby dodawania soli ani cukru do jedzenia dziecka. Istnieją również pokarmy i napoje, które nie są bezpieczne dla Twojego dziecka i inne, które nie są zalecane w diecie dziecka.
Oto przykładowe potrawy i napoje, których nie należy podawać dziecku, ponieważ mogą być szkodliwe:
Miód : może powodować poważny rodzaj zatrucia pokarmowego zwany botulizmem u dziecki poniżej 12 miesiąca życia. Przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia nie podawaj dziecku nie tylko czystego miodu ale również żadnych pokarmów zawierających miód, w tym jogurtu z miodem, płatków zbożowych z miodem czy ciastek z miodem.
Niepasteryzowane napoje lub pokarmy (takie jak soki, mleko, jogurt lub sery) : mogą doprowadzić u Twojego dziecka do ciężkiej biegunki spowodowanej bakterią E.coli. Nie podawaj dziecku niepasteryzowanych napojów ani pokarmów, takich jak soki, mleko, jogurt lub sery. Mleko niepasteryzowane to mleko surowe albi "prosto od krowy".
Mleko krowie : zawiera zbyt wiele białek i minerałów, aby nerki Twojego niemowlęcia mogły sobie z nimi poradzić, i nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, których potrzebuje Twoje dziecko. Nie podawaj mleka krowiego do 12 miesiąca życia z wyjątkiem niewielkich ilości potrzebnyh do przyzgotowania posiłków.
Oto wybrane pokarmy, które należy ograniczyć (lub podawać jedynie w małych ilościach) dziecku:
Żywność z dodatkiem cukrów: Pokarmy takie jak cukierki, ciasta, ciastka i lody często zawierają dużo cukru. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dodatkowych cukrów.
Pokarmy bogate w sól: Pokarmy takie jak niektóre konserwy, przetworzone mięso (takie jak wędliny, kiełbaski, hot dogi, szynka) i mrożonki mogą mieć wysoką zawartość sodu. Niektóre przekąski zawierają dużo sodu. Zawsze sprawdzaj etykiety i wybierj te produkty, ktore mają jak najmniej soli.
Oto wybrane, które należy ograniczyć (lub podać w małych ilościach) dziecku:
Soki owocowe
Przed 12 miesiącem życia: Amerykańska akademia Peditrii zaleca, aby dzieci nie piły 100% soku przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Nie podawaj niemowlęciu również z dodatkiem soku i substancji słodzących. ałe owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.
Po 12 miesiącach: W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy, które piją sok, pediatrzy zalecają maksymlnie 120 ml lub mniej 100% soku dziennie. Podawaj dziecku tylko 100% sok owocowy. Nie podawaj napojów takich jak napoje sokowe z dodatkiem substancji słodzących. Całe owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.
Krowie mleko
Gdy Twoje dziecko skończy 12 miesięcy, możesz podwać mu mleko krowie ale w ilości nie przekraczającej 500 ml. Nadmiar mleka krowiego nadmiernie obicąża nerki. Niektórzy eksperci twierdzą, że spożywanie zbyt dużej ilości wzbogaconego w witaminy mleka krowiego może utrudniać organizmowi dziecka wchłanianie potrzebnego żelaza z pożywienia.
Napoje gazowane, napoje owocowe, mleczka smakowe lub inne napoje słodzone cukrem
Te napoje zawierają dużo dodanych cukrów. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dosładzanych napojów.
Przeczytaj też
Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii
Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód?
Kiedy mogę podać swojemu dziecku mleko krowie- wyjaśnia pediatra
Źródło
https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/foods-and-drinks/foods-and-drinks-to-limit.html
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655